Test Fest 2017

TestFest 2017 – kolejna edycja Wrocławskiej konferencji, która odbyła się 25 lutego 2017- w tym roku pierwszy raz udało mi się wziąć w niej udział. Pierwszy etap – zdobycie wejściówki. Łatwo nie było – kilka terminów a miejsc coraz mniej. Mi udało się w ostatniej transzy i razem z kolegą mogliśmy wyruszyć do Wrocławia.

Do hotelu gdzie była konferencja nie trudno było trafić – wystarczyło podjechać pod dworzec PKP.
Szybka rejestracja, coś na ząb, przegląd stoisk sponsorów i się zaczęło. Krótki wstęp i zaczęły się wykłady – oto co wybrałem.

„Błędy bezpieczeństwa wokół nas”
Bardzo fajne podejście do bezpieczeństwa. Świetne przykłady – niektóre rozbawiły całą salę. Nawet czasem człowiek się nie spodziewa ile niebezpieczeństw czyha wokoło – np. w najnowszych lalkach Barbie :D.

Wpływ zmian – jak przewidzieć nieprzewidywalne?”
Mimo kłopotów technicznych na początku (świetnie rozwiązanych przez organizatorów) prezentacja mega konkretna – niby wszyscy o tym wiedzą a nadal są z tym kłopoty – jak przewidzieć zmiany? Pani Karolina starała się na to pytanie odpowiedzieć.

Wojna o jakość, czyli co ma lotnictwo wojskowe do testowania”
Jedna z prezentacji, która wg. mnie była w ścisłej czołówce tego dnia (było widać po tłumie na sali i wyróżnieniu na koniec dla prowadzącego). Świetne powiązanie lotnictwa z II wojny światowej i testowania. Bardzo fajnie poprowadzona. Opisanie roli testera – nie tylko znajduje błędy ale również potwierdza zgodność z wymaganiami. Bardzo podobało mi się powiązanie z lotnictwem i pytanie jednego ze słuchaczy „Czy skoro PM amerykański wykonał swoją pracę rewelacyjnie to czy to oznacza że PM po stronie Niemieckiej dał d….” 😀

„Dev Test pairing, crack on!!!”
Temat bardzo na czasie. DevOps ostatnio jest bardzo modny – i moim zdaniem skuteczny. Zestawienie ze sobą programisty z testerem może dać świetne rezultaty. Michał Buczko przedstawił sytuację w swojej firmie i rozwiązania, których użyli. Musze taki eksperyment zrobić u siebie w celu poprawy komunikacji.

„Jak ułatwić życie testerom?”
Prezentacja pokazująca, że jak się chce to można poukładać w organizacji rzeczy tak, aby testerom żyło się lepiej. Test Center Of Exellence – świetna sprawa – zaczynam się zastanawiać jak to wprowadzić u siebie. Niby temat oczywisty i prosty ale wymaga mnóstwo pracy i chęci żeby go wprowadzić. Świetny pomysł.

„Level up your Quality”
Wisienka na torcie. Świetna prezentacja – chyba najlepsza na jakiej byłem. Wszystko dograne technicznie a temat i prezentacja – Genialne.Prowadzący widać że to nie dość że był świetnie przygotowany to jeszcze miał z tego niemałą frajdę (zasłużona nagroda za najlepszą prezentację!)
Od dziś dążę do tego aby stać się QUALITY EVANGELIST !!!
Nie ma się co rozpisywać – na KrakQA (20.03.2017) muszę posłuchać ponownie a kilka cytatów wrzucę do „Ucha Testera”

Podsumowanie:
Co tu dużo pisać – było rewelacyjnie. Oczywiście oprócz tego co opisałem było jeszcze kilka innych wykładów (i żałowałem że nie mogę być na wszystkich) oraz kilka warsztatów – min. Agile Lego Test, które bardzo dobrze wspominam.
Konferencja zorganizowana przez kilka osób a profesjonalizm na bardzo wysokim poziomie. Nawet problemy techniczne rozwiązali szybko i bezboleśnie (moim zdaniem wyszło im nawet na plus). Dobór tematyki był świetny. Nie było dużo mocno technicznych prezentacji – technologii i narzędzi można się nauczyć – ważne, żeby wykształcić kulturę pracy.
Nie wiem jak będzie z biletami za rok ale sprzedam duszę diabłu, zdobędę bilet i pojadę! 😀

INFO:   WWW  |  FaceBook  |  YouTube  |  Twitter

-stonQA-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *